«شگفت انگیزها۲» که ادامه ای بر کارتون پرطرفدار «Incredibles» است این هفته اضافه بر ۴۴۰ میلیون دلاری شدن درون مرزهای آمریکا و کانادا بالهای خود واگستراند و در سایر مناطق و قاره ها نیز خوب فروخت، به طوری که رقم مجموع فروش اش را بعد از ۳ هفته نمایش در سطح دنیا به ۶۴۷ میلیون دلار رساند. در میان کشورهای خارج از حوزه آمریکای شمالی بیشترین فروش را برای این فیلم کشور چین پی ریخته است و این فیلم که در هفته نخست پخش اش در این کشور پهناور و بسیار پرنفوس شرق آسیایی ۴۰ میلیون دلاری شده بود. در هفته دوم نیز ۳/۱۲ میلیون دلار پولسازی کرد. در برزیل هم اوضاع «شگفت انگیزها»ی جدید مساعد بوده است و در بدو کار ۵/۶ میلیون دلار و در هفته دوم ۵/۱ میلیون دلار در این کشور عمده آمریکای جنوبی برای این انیمیشن صریح و سریع و شیرین به ثبت رسید.

آنچه ناظران را امیدوار می سازد که شاهد حجم چشمگیرتری از فروش و استقبال عمومی از این فیلم در روزها و هفته های پیش رو باشند، این نکته است که هنوز ۵۱ درصد از بازار بالقوه ای که به روی این فیلم می تواند گشوده شود، به سمت آن آغوش نگشوده است و این اتفاقی است که لاجرم طی یک ماه بعدی و به تدریج در کشورهای مختلف رخ خواهد داد. جدول پخش این فیلم چنان گسترده و زمان دار است که حتی برای کشورهایی در اندازه های آلمان نوبت نمایشی سریع تر از اواخر شهریور برای این فیلم در نظر گرفته نشده اما این امر و انتخاب هایی از این دست سبب می شود فیلم در یک طیف زمانی بیش از سه ماهه به طور مستمر پولسازی کند و آینده شیرین تری داشته باشد.

فراگیری چشمگیر دایناسورهای ژوراسیک
نسخه تازه «دنیای ژوراسیک» که نام جنبی آن «امپراتوری ساقط شده» است، به دو هفته صدرنشینی مطلقه در سینماهای آمریکای شمالی اکتفا نکرده و دامنه سلطه آن و دایناسورهای جولان دهنده آن به سایر کشورها و قاره ها هم رسیده است. این فیلم که دومین قسمت از «Jurassic World» به حساب می آید و با احتساب تریلوژی دهه نودی استیون اسپیلبرگ پنجمین فیلم از این مجموعه پرتحرک و خیالی محسوب می شود، این هفته در ۶۸ کشور و بازار و منطقه مختلف ۱/۵۶ میلیون دلار را بدست آورد و با احتساب آمارش در آمریکای شمالی ۹۳۳ میلیون دلاری شد و اگر حاصل کارش فقط در آسیای شرقی، اروپای غربی، شمال آفریقا، آمریکای جنوبی و اقیانوسیه مبنای اقدام و مقایسه قرار گیرد در این مناطق ۶۶۸ میلیون دلار فروش کرده است.

با این اوصاف نسخه جدید دنیای ژوراسیک به لطف مخلوقات عجیبش حداکثر در شش روز آتی از مرز یک میلیارد دلار فراتر خواهد رفت و این ادعا یک بار دیگر ثابت می شود که فیلم های پربرخورد مبتنی بر هیولاها و امثال آنها و برخوردشان با انسانهای درمانده و غافلگیر شده همیشه می فروشد و سقف و مرزی بر اینگونه آثار سینمایی متصور نیست و از حالا می توان امیدوار بود که ژوراسیک ها حداقل ۵ فیلم دیگر را نیز در برخواهند داشت و این پروسه ای است که به آسانی و در کوتاه زمان پایان نمی گیرد و البته از فیلم های فرانچیزی و پرهزینه و Block Busterهایی از این دست توقعی به جز این هم نمی رود.
این در حالی است که شمار این فرانچیزها در دهه های اخیر و بخصوص از سال ۱۹۹۰ به بعد پیوسته بیشتر شده و در صدرشان فیلم های کمیک استریپی جلوه می کنند که برخی از آنها مثل مردان ایکس با احتساب آثار جنبی و مشتق شده از آنها به ۱۱ فیلم هم بالغ شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

شرایط اکران همه می‌دانند فرهادی در ایران

پس از رونمایی از آخرین ساخته اصغر فرهادی در جشنواره کن، برنامه اکران عمومی «همه می‌دانند» …